Hogyan ápoljuk matracunkat azért, hogy hosszú éveken át tökéletes maradjon?
Egy minőségi matrac éveken át biztosítja a tökéletes kényelmet az éjszakai pihenéshez. De ahhoz, hogy tényleg hosszú éveken át tökéletes maradjon, nem szabad elfeledkeznünk a tisztításáról és megfelelő ápolásáról sem. Sokan bele sem gondolnak, hogy az évek során mennyi por, elhalt hámsejt és egyéb szennyeződés halmozódik fel a matrac felszínén és belső rétegeiben. Ha nem foglalkozunk a karbantartásával, nemcsak a higiénia látja kárát, hanem maga a matrac is gyorsabban elhasználódik, veszíthet rugalmasságából, kényelméből és tartásából.
Az első és legfontosabb ajánlás, hogy védjük matracunkat! Érdemes már az első naptól matracvédővel használni, mely vízhatlan, így védi a szennyeződésektől. Kiemelten ajánlott, ha kisgyerekes családról van szó, hiszen így megúszhatjuk az esetleges kiömlött italoktól vagy az éjszakai pisi balesetektől. Higgyék el, saját tapasztalat, mennyire fognak örülni, mikor éjszaka a gyerkőc bekéreckedik a nagy ágyba a szülőkhöz, és reggel arra kelnek, hogy bepisilt, és nem a matrac látja kárát, mert a matracvédő felfogja. A matracvédő praktikus megoldás, hiszen könnyedén lehúzható, mosógépben mosható, és nem csak a folyadékoktól véd, hanem számos egyéb szennyeződést és port felfog.
Ugyan a védő használatával nem gyakori, de ha mégis foltos lesz a matrac, akkor jól át kell gondolni, mivel eskünk neki. Mindenképpen csak kíméletes tisztítószert használjunk, legjobb a szódabikarbóna, ami a kellemetlen szagok ellen is hatásos. Semmiképpen se használjunk a matracon sok vizet, csak enyhén nedvesített és kicsavart rongyot használjunk, ne áztassuk el a matracot, hiszen nehéz kiszárítani, a nedvesség bejuthat a belsejébe, ami penészedést okozhat.
A védő ellenére is rendszeresen érdemes kiporszívózni a matracunkat, hiszen kívülről nem látszik, de sok poratka és apró szennyeződés belemehet. A porszívónak használjuk a kárpittisztító fejét, nagy szívóerővel, lassan, alaposan menjünk végig a matracon. Havonta egyszer-kétszer ajánlott ezt elvégezni, így megelőzhetjük, hogy a mélyebb rétegekbe lerakódjanak.
Nem szabad megfeledkezni a matrac forgatásáról sem. Sokan beleesnek abba a hibába, hogy mindig ugyanazon az oldalon és ugyanabban a pozícióban használják, pedig idővel a testsúly egyenetlen eloszlása miatt bizonyos részek jobban elhasználódhatnak. Ha a matrac kétoldalas, érdemes néhány havonta megfordítani, hogy a terhelés egyenletesen oszoljon el.
A gondos ápolás nemcsak a higiénia szempontjából fontos, hanem azért is, mert egy jól karbantartott matrac tovább őrzi eredeti formáját és alátámasztását. Ha nem figyelt eléggé matracára, vagy egyszerűen már elhasználódott, nem kényelmes, és új matrac vásárlásán gondolkodik, érdemes olyan típusokat választani, amelyek eleve hosszabb élettartammal bírnak, például a prémium táskarugós vagy memóriahabos modellek, amelyek jobban ellenállnak a használatból eredő deformációnak.