A napközbeni pihenés előnyei és hátrányai
A délutáni szieszta, vagyis a napközbeni rövid alvás különösen a mediterrán országokban mindennapi szokás, ahol a délutáni forróság idején a munka helyett mindenki hűvös helyen pihen. Itthon nincs ilyen társadalmilag elfogadott múltja a sziesztának, de van pár ember, aki szereti besűríteni a napirendjébe. Legtöbben hétvégén tudnak délután lepihenni, főleg az idősebb, akár már nyugdíjas korosztály. Az elmúlt években a tudományos kutatások is egyre inkább rávilágítottak arra, hogy a rövid, 10-30 perces délutáni alvás számos előnnyel járhat az energiaszint, a koncentráció és az általános jólét szempontjából. Ugyanakkor nem mindenki számára előnyös, bizonyos esetekben ronthat is az általános közérzeten vagy az éjszakai pihenés rovására mehet.
Mikor és hogyan érdemes sziesztázni?
A sikeres szieszta kulcsa a megfelelő időzítés és időtartam. A legideálisabb időpont, ha 13:00 és 15:00 óra között pihenünk le, mivel ekkor természetes módon csökken az energiaszint, és nincs annyira későn, hogy megzavarja az éjszakai alvást. A 10-30 perces alvás a legoptimálisabb időtartam, mivel ez elegendő ahhoz, hogy felfrissüljünk, anélkül hogy mélyalvásba merülnénk. Ha mély álomból kelt minket az ébresztő, kábán fogunk magunkhoz térni, olyan érzés lesz, mintha a pihenés csak rontott volna az ébreségünkön. Ha mégis hosszabb sziesztát szeretnénk beiktatni, érdemes 90 percben gondolkodni, hiszen így egy teljes alvási ciklust végig tudunk aludni, így nem kábán, hanem kipihenten ébredünk fel.
A délutáni szieszta előnyei
Egy rövid délutáni alvás segíthet növelni az éberséget és a koncentrációt. Kutatások szerint azok, akik napközben pihennek egy keveset, a nap hátralévő részében jobb mentális teljesítményt nyújtanak, javulnak a kognitív funkcióik, a problémamegoldó képességük és a kreatív gondolkodásuk. Az alvás kulcsszerepet játszik az emlékek elraktározásában. Kutatások azt mutatják, hogy a rövid szieszta segít jobban elraktározni a frissen tanult információkat. A délutáni szundi segíthet a hangulat szabályozásában is, hiszen egy kialvatlan éjszaka vagy egy fárasztó délelőtt után életmentő lehet fél óra pihenés is. Ekkor helyreáll az energiaszint, javul a hangulat, derűsebben, új meglátásokkal felvértezve folytathatjuk a napunkat. Már az is nagy segítség, ha egy mini meditációként állunk a délutáni pihenéshez, hiszen ekkor is nagyban csökken a stressz, ellazul a test és helyreáll a mentális egyensúly. A fizikai állóképességünk is regenerálódhat egy rövid szieszta után.
A délutáni szieszta hátrányai
Bár a rövid, 20 perces délutáni alvás frissítő lehet, ha túl sokáig vagy túl későn alszunk délután, az befolyásolhatja az éjszakai alvást. A hosszabb, 90 perces vagy még hosszabb szieszta túlzott ébrenlétet eredményezhet este, nehezen és később fogunk tudni elaludni, vagyis éjszaka kevesebbet tudunk pihenni. Azok számára, akik hajlamosak az álmatlanságra, a késő délutáni szieszta kifejezetten ellenjavallt.
Az alvási inercia, vagyis mikor kábán, fáradtan ébredünk, szintén probléma lehet. Ez akkor következik be, ha mély álomból ébreszt minket az ébresztő. További hátrány még, hogy hazánkban nincs elfogadott kultúrája a napközbeni pihenésnek, így a legtöbb munkahelyen nem beilleszthető a napirendünkbe. Ráadásul ahhoz, hogy tényleg pihentető legyen a szieszta, nyugodt, otthonos környezetre van szükség, így kiemelten fontos, hogy csak akkor alkalmazzuk, ha megfelelő az alvási környezet: kényelmes matrac és párna, csendes, félhomályos környezet. A nem megfelelő alátámasztással kockáztatjuk, hogy derék-, hát- és nyak fájdalommal kelünk fel, ami a nap további részére rányomja a bélyegét.