Miért ébrednek gyakran a kisgyerekek éjszaka?
A kisgyermekeknél gyakran előfordulhatnak éjszakai felébredések, ami az esetükben sokszor egyszerűen életkori sajátosság, amit idővel elhagynak. Fontos figyelembe venni, hogy a kisgyermekek alvási ciklusai rövidebbek és felületesebbek, mint a felnőtteké. Ilyen ok lehet még a félelmek, rémálmok megjelenése, a fogzási fájdalom, a sötéttől való félelem vagy a szeparációs szorongás. Az viszont biztos, hogy minden szülő érzi, mikor van gyakori ébredésnek más oka, mikor ölt olyan méreteket, melynek kell lennie valami más magyarázatának is. Ilyen lehet, mikor valamilyen fejlődési rendellenesség, lemaradás okozza a tünheteket.
Szenzoros feldolgozási zavar
A szenzoros feldolgozási zavarban szenvedő gyermekek érzékenyebbek lehetnek az őket ért ingerekre, mint a zajok, a fények, a hőmérséklet vagy a bőrüket ért ingerek. Ez a túlérzékenység gyakran okoz alvásproblémákat, mivel a gyermekek nehezen tudnak kikapcsolni vagy megfelelően megnyugodni alvás előtt, valamint könnyebben riadnak fel az éjszaka folyamán, ha olyan hatás éri őket. Érdemes megfigyelni a gyermek nappali viselkedését, az ingerekre adott reakcióit, és ha kirívót tapasztalunk, felkeresni szakembert. Ilyen jel lehet, ha érzékenyen reagál a hangosabb zajokra, zavarják a fények, nem szereti, ha mások hozzáérnek, ha koszos lesz a keze, zavarja a ruha címkéje, nem engedi, hogy levágjuk a haját vagy a körmét. Szakember segítségével sokat lehet dolgozni a gyermek érzékszervi feldolgozási képességein, valamint érdemes odafigyelve kialakítani az alvási környezetet. Sötétítsünk be jól, biztosítsuk a csendes környezetet, válasszunk puha pizsamát, minőségi matracot, lepedőt, takarót és párnát.
Alvási apnoé
Az alvási apnoé egy olyan alvászavar, amely során a légzés rövid időre leáll vagy jelentősen csökken az alvás során. Gyermekeknél ez gyakran a megnagyobbodott mandulák vagy orrmandulák következménye, amelyek elzárják a légutakat. A gyakori légzéskimaradás miatt a gyerekek sokszor felriadnak az éjszaka folyamán. Jellemző tünet a hangos horkolás, a légszomj, az éjszakai izzadás, valamint a nappali fáradtság és ingerlékenység. Ha ilyeneket tapasztalunk, mindenképpen jelezzük a gyermekorvosnak, aki el tud irányítani a fül-orr-gégészetre kivizsgálásra.
Idegrendszeri éretlenség
A kisgyerekek rossz alvását idegrendszeri érettlenség okozza. Ez teljesen természetes jelenség, hiszen ahogy fejlődik a gyermek, úgy érik az idegrendszer is. A problémát az okozza, ha ez az érés nem megy végbe megfelelő ütemben, a gyermek még 2-3-4 évesen is rosszul alszik. Ennek feltárására mindenképpen szakember szükséges, aki meg tudja állapítani, hogy esetleg van e fennmaradó csecsemőkori reflex vagy más, ami gátolja a megfelelő érési folyamatot.