Laposfejűség megelőzése újszülötteknél
Mikor egy kisbaba születik a családba rengeteg kérdés merül fel, és számtalan a baba egészségére vonatkozik. Ilyen kérdés például az is, hogy hogyan aludjon a baba, hiszen az első hetekben az teszi ki a napjainak a legnagyobb részét, és fontos, hogy biztonságban tudjon pihenni. A legtöbb gyerekorvos fulladásveszély elkerülése miatt leginkább a háton altatást javasolja, viszont nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy az állandó hanyattfekvés befolyásolhatja a baba fejének formáját is.
Az újszülöttek koponyacsontjai még nagyon rugalmasak, ami optimális, hiszen a szülőcsatornánk ki kell férnie, viszont emiatt nagyon oda kell figyelni a baba fejét ért hatásokra. Megeshet, hogy ha a baba állandóan háton fekszik, akkor a koponyacsontjai eldeformálódnak. Ez a folyamatos fekvés a fej lapulásához vezethet, amit a szakemberek lapos fej szindrómának neveznek. Ez az állapot nemcsak esztétikai problémát jelenthet, hanem későbbi egészségügyi kockázatokat is magában hordozhat. Kialakulásában hajlamosító tényező, ha koraszülött babáról van szó, ikerterhességnél, valamint, ha a baba mozgása korlátozva van, tehát mindig háton fekszik vagy autósülésben.
Mint minden a babával kapcsolatos kérdésben, ebben is mindenképpen ki kell kérni a gyermekorvos és a védőnő véleményét, és az ő ajánlásukat követve tudjuk megelőzni a fej ellaposodását. Erre több lehetőség is adott.
Először is fontos, hogy adjuk meg a babának a szabad mozgás lehetőségét, tehát ne ültessük sokat autósülésben vagy pihenőszékben, és támogassuk a minél több hason töltött időt. Az úgynevezett pocakidő elengedhetetlen a baba megfelelő fejlődéséhez, hiszen azáltal fejlődik a baba nyaki- és hátizomzata, ami elengedhetetlen lesz később a mozgásfejlődéshez. Néhány baba eleinte nem kedveli a hason töltött időt, mert nem tudja felemelni a fejét, és így nem lát jól. Ebben az esetben a mi feladatunk megszerettetni vele, úgy, hogy melléfekszünk és beszélgetünk vele, játékokkal szórakoztatjuk.
Az alvással töltött idő a legtöbb az újszülött életében, így fontos, hogy akkor ne nehezedjen nyomás a fejére. A háton fekvéshez beszerezhetünk egy fejformáló párnát, mely olyan memóriahab anyagból készült, ami felveszi a baba fejének alakját, így csökkenti a rá nehezedő nyomást. Alvás közben is támogathatjuk a nem háton fekvő alvás, ha a nappali alvások során a babát a hasán vagy oldalt fekve kipárnázva altathatjuk, hiszen ott vagyunk mindig mellette és figyelünk rá. Tökéletes megoldás a hordozás is, hiszen ekkor nem csak a baba tud nagyokat szunyókálni a szüleire kötve bőrközelben, hanem a felnőtt keze is szabad, így tudja végezni a dolgát. Figyeljünk arra is, hogy ne mindig ugyanarra az oldalra helyezzük kézben tartva se a csecsemőt. Váltogassuk következetesen a szoptatási oldalt, és figyeljünk oda, mikor kézben tartjuk se mindig ugyanarra a karunkra támasszuk a fejét.