Milyen kiegészítő kellhet a babaágyba és biztonságosak-e ezek?
Legutóbb már írtunk arról, mi az, amit mindenképpen be kell szerezni az újszülött ágyába. Mivel a baba életének első pár hetében nagyrészt aludni fog, kiemelten fontos, hogy minőségi matracot, annak megóvása érdekében matracvédőt, gumis lepedőt, és légzésfigyelőt szerezzünk be. Nézzük, milyen termékek kaphatóak még, kellenek-e egyáltalán, és ha igen, hogyan biztonságosak a kisbaba számára.
A rácsvédőt szinte mindenhol említik, hogy megvédi a baba fejét attól, hogy a rácsba keményen beüsse a fejét, vagy hogy a keze és a lába beszoruljon a rácsok közé. Igazából a rácsvédő az első hetekben, hónapokban nem szükséges, hiszen a baba nem tud még helyet változtatni álmában. A gyerekorvosok azért nem ajánlják, mert nagy odafigyelést igényel, hogy megfelelően legyen rögzítve, és a baba feje véletlenül ne szoruljon be alá, hiszen az fulladásveszélyes. Ha már az első hónapokban is ragaszkodunk hozzá, válasszunk olyat, ami vékony, jól szellőző anyag, és szorosan rögzítsük a rácsra, hogy ne tudjon a baba alászorulni.
Az ágynemű szett szintén fontos eleme az ágynak. Az ajánlások szerint az a legjobb, ha az újszülött ágyában a matracon, védőn és lepedőn kívül semmi más nincs, így párna és paplan sem szükséges nekik. Ajánlott éjszakára egy megfelelő méretű hálózsákot adni, amit nem tud magára húzni éjszaka alvás közben. Azonban a nappali alvások során, mikor a baba felügyelet mellett alszik, nyugodtan lehet takaróval altatni, hiszen a szülő figyelemmel kíséri, nehogy magára húzza. Ráadásul idővel szüksége lesz takaróra, így könnyebb, ha már ekkor megvesszük neki. Takaróból érdemes beszerezni egy könnyebb, nyári darabot, és egy vastagabb télit, valamint jobb, ha egyik plédet kifejezetten kintre, a babakocsiban használjuk csak, ezt mossuk gyakrabban, mint a többit. Párnát az ajánlások szerint csak két éves kortól ajánlott a gyermeknek használnia, akkor viszont kiemelten fontos, hogy minőségi terméket válasszunk.
Az ágy rácsaira lehet kötni egy tárolózsákot, amibe praktikusan bele lehet helyezni a szükséges eszközöket. Kiemelten figyeljünk azonban, hogy ez a tároló stabilan legyen felkötve, nehogy a baba behúzza véletlenül magához. Akad olyan játék is, amiket a rácsokra lehet akasztani, ezek azonban nem ajánlottak, sokkal biztonságosabb, ha a baba az ébrenléti idejét a szüleivel vagy a földön egy játszószőnyegen tölti. A körforgót is az ágy rácsaira kell biztosítani, kiemelten figyeljünk rá, hogy jól meg legyen húzva, nehogy leessen. Azt is ellenőrizzük, hogy a játékok megfelelően vannak rögzítve, és amint a baba felállva vagy felülve elérheti őket, szereljük le a játékot.
Árulnak a babaágyra rakható szúnyoghálót is, mely ugyan védené a rovaroktól, azonban fulladásveszélyes lehet, ha a baba behúzza magához. Ugyanígy nem ajánlott a baldachin, ami ugyan dekoratív megjelenést ad az ágynak, viszont nem biztonságos.