Hogyan aludjunk jól kánikula idején is
Egyre melegebbek a nyarak, minden évben garantált pár hét, amikor folyamatos 30 fok feletti hőmérséklet kínoz minket, az állandó hőségriadót alig bírják ki az emberek. A nyári hőség nemcsak nappal, de éjszaka is kihívást jelent, hiszen a magas hőmérséklet megnehezíti az elalvást és a nyugodt pihenést. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány praktikus tippet, amelyek segíthetnek abban, hogy a forró nyári éjszakákon is kellemesen aludjunk.
Hűtsük le a hálószobát
Adja magát az első lépés: hűtsük le a szobát az alváshoz. Ezt többféleképpen megtehetjük. Ha van van légkondicionáló berendezésünk, használjuk bátran, de ügyeljünk arra, hogy ne állítsuk túl hidegre a hőmérsékletet, mert az még ebben a nagy melegben is megfázáshoz vezethet. Jobb, ha elalvás előtt egy órával kellemes hőmérsékletre hűtünk, majd kikapcsoljuk vagy beidőzítjük, mikor álljon le, hiszen nem szerencsés, ha egész éjszaka működik a légkondi. Ha nincs légkondicionálónk, használjunk ventilátort is. Ha egy tálba jeget teszünk a ventilátor elé, az segít jobban lehűteni a szobát. A ventillátort is jobb, ha nem közvetlenül magunkra irányítjuk, mert az hosszútávon kellemetlen lenne. Beszerelhetünk a hálószobába ventilátoros lámpát is, mely kellemesen hűti felettünk a levegőt, mégsem fúj olyan erősen, mint az álló fajta. Figyeljünk a szoba sötétítésére is, ha nyugati az ablak, kiemelten fontos, hogy egész délután be legyen húzva a függöny.
Hűsítő ágynemű és matrac
A megfelelő ágynemű is sokat segíthet a hőség elleni küzdelemben. Használjunk könnyű, természetes anyagokból készült ágyneműt, mint például a pamut. A minőségi pamut ágynemű jól szellőzik és elvezet a nedvességet, így a hőség miatti izzadást is. Kerüljük a selyem és a szintetikus anyagok használatát, mert ezek nem biztosítanak megfelelő szellőzést.
A megfelelő matrac megválasztása is kiemelten fontos. Olyat válasszunk, mely természetes alapanyagokat használ, például az aloevera és a kókuszrost, melyek természetes hűsítő tulajdonságaikról híresek.
Alvás előtti hűsítő praktikák
Az esti rutinunkat is érdemes úgy alakítani, hogy segítse a testhőmérséklet csökkentését. Lefekvés előtt vegyünk egy langyos zuhanyt vagy fürdőt. A langyos víz segít lehűteni a testet anélkül, hogy sokkolná azt, mint a hideg víz. A nedves haj is hozzájárulhat a hűsítéshez, így érdemes nem megszárítani a hajunkat a zuhany után. Használjunk hűsítő zseléket vagy krémeket, amelyeket a bőrünkre kenve kellemes hűs érzetet nyújtanak. Ezeket a termékeket általában gyógyszertárakban vagy drogériákban lehet beszerezni. A megfelelő hidratáció különösen fontos a hőségben. Igyunk sok vizet a nap folyamán, és lefekvés előtt is kortyoljunk egy keveset. Kerüljük azonban a túlzott folyadékfogyasztást közvetlenül lefekvés előtt, hogy ne kelljen éjszaka gyakran felkelni a mosdóba. A hőségben az alkohol és a koffein fogyasztása is kerülendő, mivel ezek dehidratáló hatásúak és megnehezíthetik az elalvást. Válasszunk könnyű, szellős pizsamát vagy hálóruhát, amely természetes anyagokból, például pamutból vagy lenből készült.