Az alvás hatása a mentális egészségre
Mindenkinek van az életében olyan időszak, mikor mintha semmi sem jönne össze, az ember feje felett összecsapnak a hullámok.
A nap minden percében hatalmas a hajtás és a stressz, ezért sokszor feszült, ideges, és végül már annyira elhatalmasodik rajta ez az érzés, hogy éjszaka sem tud pihenni. Pedig az alvás kiemelt jelentőséggel bír a megfelelő mentális egészség szempontjából. Az alvás minősége és mennyisége alapvetően befolyásolja a hangulatot, a stressz-szintet, valamint a kognitív és érzelmi funkciókat. Nézzük meg, hogyan hat az alvás a mentális egészségre, és miért olyan fontos a kielégítő alvás a pozitív érzelmi állapothoz és a stressz megfelelő kezeléshez.
Az alvás közvetlen hatással van a hangulatszabályozásra. Mindenki tudja, milyen érzés kipihenten, energiával telve nekiindulni a napnak, és milyen mikor fáradtan, sajtó testrészekkel, fesztülten kezdődik a nap. Sokszor már a reggeli hangulat meghatározza, hogy milyen napunk lesz, a negatív gondolatokkal induló reggel után nagyon nehéz kizökkenni ebből az életérzésből, és valami pozitívat kihozni a napból. A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás hozzájárul a pozitív érzelmi állapot fenntartásához, míg az alváshiány fokozza a negatív érzelmeket, például a szomorúságot, a szorongást és a feszültséget. A szervezet számára kiemelten fontos, hogy alvás közben az agy feldolgozza a napi eseményeket, érzelmeket és ránk ható történéseket, ezáltal biztosítja az érzelmi egyensúly helyreállítását. Kialvatlanul minden sokkal borúsabb képet mutat, és nem jönnek a kreatív megoldások a problémákra.
Az alvásproblémák és a hangulatzavarok között szoros kapcsolat van, oda-vissza hatnak egymásra. Az álmatlanság például gyakori tünete a depressziónak, nehéz érzelmekkel telve, kavargó gondolatokkal nehezebb álomba merülni, és a mély alvási ciklust is gyakran megzavarják a sorozatos ébredések. Az is megfigyelhető, hogy az alváshiány rontja az érzelmi stabilitást, növelve a depresszió és a szorongás kockázatát.
Az alvásmegvonás rontja az olyan kognitív funkciókat, mint például a figyelem, a memória és a döntéshozatal, így létrejöhet tanulási zavar, csökken a problémamegoldó képesség.
Az alvás kulcsfontosságú szerepet játszik a kortizol, a stresszhormon szintjének szabályozásában is. A magas kortizolszint, mely kialvatlanság esetén jellemző, fokozza a stressz hatásait. Az alváshiány csökkenti az érzelmi kontrollt és növeli a stresszre adott negatív reakciókat. Ezért jellemző a kialvatlan emberekre a hirtelen érzelemkitörés, a heves reakciók, a szorongás, és az életkedv elvesztése.
Láthatjuk tehát, hogy az alvás kiemelten fontos a mentális egészség megőrzése érdekében. Éppen ezért ajánlott minden lehetséges technikát bevetni azért, hogy pihentető és megfelelő mennyiségű alvás jusson nekünk. Első lépésként mindenképpen meg kell figyelnünk az alvási környezetünket, minél békésebb, kényelmesebb és kellemesebb közeget kell kialakítanunk. Kiemelten fontos szerep jut például a matrac kialakításának és minőségének, valamint a paplan és a párna típusának is.